Zyvoxid patří mezi méně často užívaná antibiotika, jeho účinnou látkou je sloučenina linezolid.

 

Princip: Linezolid blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin. Tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.

 

Využití: Zyvoxid velmi dobře účinkuje proti tzv. grampozitivním bakteriím (včetně enterokoků, streptokoků a stafylokoků), a proto je využitelný u závažných zápalů plic, u rozsáhlých hnisavých infekcí kůže a hlubších infekcí měkkých tkání. Antibiotika obsahující linezolid nejsou většinou předepisována rutinně a jsou nasazena spíše až dle doporučení místního antibiotického střediska, nebo lékaře-infektologa.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván. Zyvoxid je vyráběn v podobě tablet o síle 600 miligramů a v podobě roztoku určeného k nitrožilnímu podání v infuzi. Běžná dávka pro dospělého člověka je 600 miligramů léku podaných 2x denně. Dávky se redukují u lidí s nemocnými ledvinami.

 

Nevýhody: Obecně jsem napsal text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících linezolid se setkáváme s trávicími obtížemi, alergickými reakcemi, zvýšením jaterních testů, rozvojem laktátové acidózy a občas i s narušením novotvorby krevních buněk v kostní dřeni (s následným vznikem chudokrevnosti, nedostatku bílých krvinek, nebo krevních destiček). Riziko vážných nežádoucích účinků roste s délkou podávání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů