Stolice a její zabarvení nám může říct poměrně dost o zdravotním stavu jedince. Je to výsledný odpadní produkt našeho trávicího traktu a není proto žádným překvapením, že řada chorobných stavů má na zabarvení výkalů vliv.

 

  • Hnědá stolice – Toto je normální zabarvení stolice. Hnědá barva je dána přítomností žlučových barviv ve stolici (zejména produkty barviva bilirubinu). Nemůžeme pochopitelně stanovit, že člověk s hnědou stolicí má zdravý trávicí trakt, je to však pravděpodobnější, že u jiného zabarvení výkalů.
  • Zelená stolice – Zelená stolice (obzvláště je-li průjmovitá) se klasicky vyskytuje u střevních infekcí, charakteristická je pro salmonelózu. Tuhá zelenošedočerná stolice se ovšem může vyskytovat při užívání preparátů železa a zelenočerná stolice je dokonce naprosto normální u novorozenců.
  • Červená stolice – Lépe řečeno bychom měli mluvit o červené příměsi ve stolici. Může jít o vliv potravy (rajský protlak, potravinová barviva, apod.), ale často se jedná o červenou krev ve stolici. Tu označujeme odborně jako enteroragii a znamená krvácení do trávicího traktu z dolní části tenkého střeva, nebo z tlustého střeva a konečníku. Nejčastější příčinou jsou vnitřní hemoroidy, o dalších příčinách si můžete přečíst v textu o krvi ve stolici.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů