Záškrt je infekční onemocnění dýchacích cest postihující zejména malé děti. Dnes se již téměř nevyskytuje, bylo vymýceno očkováním. Dříve byla tato nemoc nicméně obávaná a celou řadu dětí usmrtila.

 

Příčiny: Příčinou nemoci je bakterie Corynebacterium diphteriae [Korynebakterium diftérie]. Tento bacil se přenášel kapénkovou infekcí a napadal zejména dutinu ústní a horní cesty dýchací (zejména hrtan). Po osídlení dýchacích cest (zejména mandlí) začnou bakterie produkovat toxin, který se vstřebává do krve.

 

Projevy: Toxin má škodlivý vliv na sliznici dýchacích cest, způsobí její odumírání a vznik pablán. Nemoc s projevuje horečkou, bolestí v krku, bolestivým polykáním, zvětšením krčních lymfatických uzlin, otokem krku a při zúžení dýchacích cest pablánami i stridorem (chrčivý pískavý zvuk při dýchání) a dušností. Kromě toho může toxin poškodit srdeční svalovinu a tkáň ledvin.

 

Diagnostika: Kromě výše zmíněných obtíží je důležité vyšetření dutiny ústní a horních cest dýchacích na ORL, kde lékař zpozoruje pablány. Z ložisek lze odebrat vzorky na mikrobiologické vyšetření, které může prokázat přítomnost bakterií a z laboratorního vyšetření krve by se dala zjistit přítomnost toxinu.

 

Prevence: Účinnou prevencí je očkování, které je součástí povinného očkovacího kalendáře. Příkladem vakcín jsou Adacel a Boostrix. Po aplikaci vakcíny získá člověk imunitu nikoliv vůči bakterii (která nám sama o sobě až tolik nevadí), ale proti jejímu toxinu.

 

Léčba: Proti bakteriím se používají antibiotika, proti toxinu kolujícímu v krvi se podává speciální antitoxin. Čím dříve se antitoxin aplikuje, tím větší má nemocné dítě šanci na přežití. Monitorace na jednotce intenzivní péče a zajištění průchodných dýchacích cest může být nutné u těžce probíhajících infekcí. Nutno znovu zopakovat, že dříve se na záškrt běžně umíralo a je to očkování, které nemoc v České republice prakticky vymýtilo.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů