Tento text se vztahuje k textu o nemocech žil, který doporučuji přečíst také.

 

Záněty žil jsou relativně častá onemocnění. Mohou vzniknout prakticky kdekoliv, ale nejčastěji se vyskytují na dolních končetinách. U pacientů v nemocnicích se ovšem vyskytují relativně často i na končetinách horních. Proč tomu tak je, vysvětlím níže.

 

Vzhledem k tomu, že záněty žil se nejvíce týkají žilního systému dolních končetin, je nutné si o jeho stavbě něco říci. Z dolních končetin je krev odváděna dvěma systémy žil – povrchovým a hlubokým. Hluboký systém odvádí větší množství krve a s povrchovým systémem je propojen spojovacími žilami. Žíly dolních končetin jsou vybaveny chlopněmi, které umožňují tok žilní krve jedním směrem – z dolních končetin pryč. Jednosměrnými chlopněmi jsou vybaveny i spojovací žíly a tak je umožněn tok krve z povrchového systému do hlubokého a nikoliv naopak. Kromě chlopní napomáhá toku krve i svalová pumpa, kdy pohyby svalů dolních končetin napomáhají vytlačovat krev z dolních končetin pryč.

 

Záněty žil rozlišujeme na dva základní typy. Zánět povrchových žil se označuje jako tromboflebitida, zánět hlubokého systému jako (flebo)trombóza.

 

 

Příčiny: Příčin vzniku zánětů žil je celá řada. Zánět spolu se vznikem sraženiny vzniká tehdy, když se naruší cévní stěna žíly, či pokud dojde k porušení toku krve a k jejímu městnání v žíle. Faktory, které toto mohou způsobit jsou chronická žilní insuficience a její komplikace, přítomné žilní varixy, hormonální změny (těhotenství), antikoncepce, dlouhodobá imobilita, kouření, poranění apod. Zvláštní příčinou vzniku tromboflebitidy u pacientů na odděleních je přítomnost nitrožilní kanyly. Pokud se tromboflebitida objeví, musí se kanyla odstranit. Jestliže se záněty žil u člověka opakují, je nutno myslet i na to, zda není situace způsobena přítomností zhoubného onemocnění, což označujeme jako Trousseaův syndrom.

 

 

Projevy: Povrchová tromboflebitida se projevuje místním zarudnutím v průběhu postižené žíly a bolestivostí. Je nicméně dobré zmínit, že k typickým projevům nepatří otok končetiny. Tromboflebitida není nijak závažné onemocnění, zejména na dolních končetinách však bez léčby může přejít do nebezpečnější hluboké žilní trombózy.

 

Hluboká žilní trombóza (flebotrombóza) je již mnohem závažnější. Jedná se o zánět se vznikem krevní sraženiny v hlubokém žilním systému. Její přítomnost se projeví otokem a bolestivostí končetiny. Je velice nebezpečná, protože sraženina vzniklá v hlubokém žilním systému se může utrhnout a krevními cévami odcestovat do plicního řečiště, které ucpe – tento stav se označuje jako plicní embolie.

 

 

Diagnostika: Povrchovou tromboflebitidu můžeme vidět na vlastní oči, hlubokou flebotrombózu nikoliv (vidíme pouze reaktivní otok a fialové zabarvení při městnání žilní krve). Žilní systém dolní končetiny si můžeme znázornit ultrazvukem.

 

 

Léčba: Povrchovou tromboflebitidu léčíme obvykle bandáží končetiny obinadly, pohybem, léky na žíly (např. Glyvenol, Detralex, Anavenol, Cyclo 3 fort apod.), případně antibiotiky. U těžších forem tromboflebitidy podáváme obvykle i léky proti srážení krve, které zabrání zvětšování krevních sraženin a umožní našemu organismu sraženiny odbourat (typicky podáváme injekční nízkomolekulární hepariny v nižší dávce).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů