Zánět dvanáctníku (duodenitida) je označením pro celý soubor zánětlivých onemocnění, které se liší svými příčinami, průběhem a závažností. Postižen je při nich dvanáctník (též dvanácterník), což je začátek tenkého střeva, do něhož ústí žaludek.Příčiny: Podobně jako ve zbytku trávicí trubice, i zde můžeme rozdělit záněty dvanáctníku na akutní a chronické, a na infekční a neinfekční. Poměrně časté jsou akutní infekční záněty dvanáctníku, které se objevují spolu s postižením žaludku a zbytku střeva v rámci akutní gastroenteritidy (střevní chřipka) – vyvolávajícím činitelem bývají různé bakterie a viry. Relativně časté, i když obvykle bezpříznakové, jsou akutní záněty sliznice dvanáctníku po užití nesteroidních protizánětlivých léků. Z chronických infekčních zánětů jsou velice významné záněty způsobené Helicobacterem pylori. Z chronických neinfekčních zánětů je typické postižení sliznice dvanáctníku u celiakie a méně často se může objevit i zánět dvanáctníku při Crohnově chorobě.

 

Projevy: Akutní zánět dvanáctníku se obvykle projevuje klasickými příznaky postižení trávicí trubice, jako jsou nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a jiné. Chronické záněty se nemusí projevovat nijak dramaticky, v případě infekce Helicobacterem může nicméně chronický zánět přejít ve dvanáctníkový vřed se všemi možnými komplikacemi. Chronický zánět při celiakii může narušit vstřebávání živin, více si přečtěte v příslušném textu.

 

Diagnostika: Zánět dvanáctníku je viditelný při gastroskopickém vyšetření, protože koncem přístroje s optikou se dostaneme relativně hluboko do dvanáctníku. Zánětlivé změny bývají poměrně dobře viditelné a v případě potřeby je možné ze sliznice odebrat biopsii na histologické vyšetření. V případě zánětu dvanáctníku je vždy vhodné provést diagnostiku na přítomnost Helicobactera pylori.

 

Terapie: V terapii akutního zánětu dvanáctníku mívají dobrý efekt blokátory protonové pumpy. V případě chronických zánětů záleží na vyvolávající příčině. Při potvrzení přítomnosti Helicobactera se dočasně podává speciální kombinace antibiotik, při průkazu celiakie se doživotně drží bezlepková dieta apod.

 

Zdroje
https://www.drugs.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů