Xtandi je lék, který se užívá u některých forem rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina enzalutamid.

 

Princip: Enzalutamid je velmi silný inhibitor (tj. tlumič) signální dráhy pro mužské pohlavní hormony (androgeny) a účinkuje dokonce v buňkách takové rakoviny prostaty, které jsou odolné proti běžným antiandrogenům.

 

Využití: Xtandi se podává pacientům s pokročilými formami rakoviny prostaty, které mají metastázy, a které neodpovídají na standardní léčbu antiandrogeny. O přesné indikaci nicméně rozhoduje urolog.

 

Podávání: Xtandi se vyrábí ve formě tobolek o síle 40 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého muže jsou 4 tablety denně podané najednou. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení urologa. U lidí s nemocnými játry se někdy dávka snižuje.

 

Nevýhody: Někteří muži si stěžují na zvětšenou citlivost prsů, zvětšení prsů, svalovou slabost, vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství, únavu apod. Vzácněji byly popisovány závažnější alergické reakce, poškození jater a změny v krevním obrazu. Kvůli silnému působení na hormonální systém organizmu může dojít ke změnám účinnosti řady souběžně podávaných léků.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů