Wobenzym je volně prodejný a běžně užívaný enzymatický přípravek, mezi jeho účinné látky patří proteolytické enzymy rostlinného i živočišného původu (např. pankreatin, trypsin, chymotrypsin, amyláza, lipáza, papain a bromelain) a rutosid (rutin).
 
Princip: U výše zmíněných sloučenin se předpokládá lehké systémové protizánětlivé působení a působení proti otokům tkání. U Wobenzymu se popisuje i pozitivní vliv na imunitní systém a urychlení regenerace tkání. Rutosid má pomocný vliv, snižuje propustnost malých žil a zpevňuje žilní stěnu.
 
 
Využití: Wobenzym užívají lidé na mnoho obtíží, zřejmě nejčastěji se nicméně doporučuje jako podpůrný lék při terapii pooperačních otoků, při lymfedému a otocích dolních končetin žilních příčin. Výrobci je preparát doporučován i při artróze, některých revmatických chorobách a opakovaných nezávažných infekcích ke stimulaci imunitního systému a prevenci opakování infekcí.
 
 
Podávání: Wobenzym se vyrábí v podobě enterosolventních tablet (tablety rozpouštějící se až v tenkém střevě chránící svůj obsah před žaludeční kyselinou) a běžná dávka pro dospělého člověka je poměrně vysoká – v úvodu 5-10 tablet podávaných třikrát denně s postupným poklesem na 3-5 tablet třikrát denně.
 
 
Nevýhody: Wobenzym prakticky nemá vedlejší účinky. U některých lidí může sice vyvolat neurčité trávicí obtíže (nechutenství, řidší stolice) a vyloučit nelze ani alergické reakce, to však platí prakticky pro každý užívaný lék.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů