Volric je lék, který můžeme zařadit mezi moderní léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina vorikonazol.

 

Princip: Vorikonazol je látka účinkující proti plísním. Sloučenina narušuje metabolizmus ergosterolu, který je důležitý pro povrchovou buněčnou membránu buněk plísní. Dojde ke zvýšení propustnosti membrány a to působí smrt plísňové buňky.

 

Využití: Volric se používá k léčbě závažnějších mykotických infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce, aspergilové infekce, plísňové infekce u lidí s oslabenou imunitou apod.

 

Podávání: Volric může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku k přípravě nitrožilního infuzního roztoku. Běžná dávka u dospělých jedinců se pohybuje okolo 400 miligramů podaných 2x denně, konkrétní dávka nicméně záleží na aktuální situaci (tíže onemocnění, celkový zdravotní stav jedince, jeho váha atd.).

 

Nevýhody: Volric může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Při podávání se poměrně často objevuje zvýšená tělesná teplota, bolesti hlavy, zimnice a zhoršení ledvinných funkcí (vzácně nelze vyloučit akutní selhání ledvin). Preparát ovlivňuje i trávicí trakt a vyvolává pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U pacientů byly pozorovány i změny ve vnitřním prostředí organizmu s častou hypokalemií. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky a známek jaterního selhání. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů