Verria je lék, který můžeme zařadit mezi moderní léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina vorikonazol.

Princip: Vorikonazol je látka účinkující proti plísním. Sloučenina narušuje metabolizmus ergosterolu, který je důležitý pro povrchovou buněčnou membránu buněk plísní. Dojde ke zvýšení propustnosti membrány a to působí smrt plísňové buňky.


Využití: Verria se používá k léčbě závažnějších mykotických infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce, aspergilové infekce, plísňové infekce u lidí s oslabenou imunitou, apod.


Podávání: Preparát Verria může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 50-200 miligramů. Běžná úvodní dávka u dospělých jedinců se pohybuje okolo 400 miligramů podaných 2x denně, po několika dnech se snižuje na dávku 200 miligramů 2x denně. Konkrétní dávka nicméně záleží na aktuální situaci (tíže onemocnění, celkový zdravotní stav jedince, jeho váha, atd.).


Nevýhody: Verria může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Při podávání se poměrně často objevuje zvýšená tělesná teplota, bolesti hlavy, zimnice a zhoršení ledvinných funkcí (vzácně nelze vyloučit akutní selhání ledvin). Preparát ovlivňuje i trávicí trakt a vyvolává pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U pacientů byly pozorovány i změny ve vnitřním prostředí organizmu s častou hypokalémií. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky a známek jaterního selhání. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů