Urizia je preparát, který předepisují zejména urologové. Obsahuje dvě účinné látky - solifenacin ze skupiny tzv. anticholinergik a tamsulosin.

 

Princip: Solifenacin tlumí účinek sloučeniny acetylcholinu na některé buněčné receptory, zejména na svalovinu močového měchýře. Toto tlumení snižuje četnost a sílu kontrakcí močového měchýře. Odborně tento efekt označujeme jako spazmolytický. Tamsulosin snižuje napětí svaloviny v močové trubici jiným mechanizmem. Účinek obou sloučenin se spojuje.

 

Využití: Preparát Urizia se podává při zvětšení prostaty ke zmírnění obtíží spojených s poruchou odtoku moči, jako je časté noční močení, přerušovaný proud moči, pocit nedokonalého vyprázdnění a urgentní močová inkontinence.

 

Podávání: Preparát Urizia má být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě tablet s řízeným uvolňováním o síle 6/0,4 miligramů (tj. 6 miligramů solifenacinu a 0,4 miligramů tamsulosinu) a u dospělého člověka se většinou podává jedna tableta denně.

 

Nevýhody: Urizia může zpomalit pohyblivost střev s rozvojem zácpy, nechutenství a bolestí břicha. Na některé lidi působí preparát tlumivě a vyvolává únavu a ospalost. Kromě toho byly popisovány i bolesti hlavy, sucho v ústech, bušení srdce a snížení krevního tlaku. Pozorovány byl i kožní alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů