Tardyferon je poměrně často předepisovaný lék ze skupiny preparátů železa a jeho účinnou složkou je dvojmocné železo ve formě síranu železnatého.

 

Princip: Železo se vstřebává po spolknutí tabletky v trávícím traktu v tenkém střevě, ke správnému vstřebání je nutná dostatečná kyselost žaludku.

 

 

Využití: Tardyferon nejčastěji podáváme tam, kde je nedostatek železa v organizmu a z toho vycházející chudokrevnost. Existuje i podtyp léku zvaný Tardyferon Fol a ten obsahuje kromě železa i kyselinu listovou. Může se proto využít, když člověku chybí vitamin B9.

 

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, běžná dávka pro dospělého je jedna tableta denně, přípravek se většinou užívá po několik měsíců. Tabletu je vhodné polykat nalačno a cca 1 hodinu před větším jídlem, protože potrava výrazně zhoršuje vstřebávání železa.

 

 

Nevýhody: Tardyferon může způsobit různé trávící obtíže včetně pocity nechutenství a plnosti. Nevstřebané železo obvykle zbarvuje stolici do zelenočerna až černa a musí se vysadit 1-2 týdny před plánovanou kolonoskopií, jinak by při ní nebylo černě zabarvené střevo přehledné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů