Syndrom dolní duté žíly je takový méně známý bratříček syndromu horní duté žíly a jde o soubor příznaků, které se objeví při útlaku dolní duté žíly. Dolní dutí žíla patří mezi největší žíly těla a vede odkysličenou krev do pravé síně srdce z dolní poloviny těla.

 

Příčiny: Syndrom dolní duté žíly se objeví tehdy, pokud je tato žíla ve svém průběhu nějakým způsobem výrazně zúžená. Nejčastěji jde o útlak zvenčí. Ten může být způsoben vlivem rostoucí dělohy ve třetím trimestru těhotenství, nebo vlivem rostoucího nádoru (např. nádor ledviny). Další příčinou může být trombóza dolní duté žíly, která se nicméně vyskytuje méně často. U trombózy může jít o velkou trombózu dolní končetiny, která sahá až do dolní duté žíly, nebo o trombózu vzniklou opět v důsledku přítomnosti lokálního nádoru.

 

Projevy: Příznaky syndromu dolní duté žíly jsou poměrně logické a vychází ze zhoršení průtoku krve vnitřkem žíly. Krev se více hromadí v dolních končetinách a vznikají proto jejich otoky. Kromě toho se méně krve dostává do srdce a srdce se snaží rychleji pracovat, aby tento pokles objemu kompenzovalo – objevuje se rychlá srdeční akce a bušení srdce. V těhotenství se kromě toho mohou objevit příznaky zhoršeného okysličení plodu, což se běžně nepozná, ale mohou být patrné při provedení kardiotokografie. Speciálně u těhotné ženy má syndrom dolní duté žíly tendenci se zhoršovat při poloze na pravém boku, protože v této poloze je dolní dutá žíla stlačena dělohou o něco více.

 

Diagnostika: Na diagnózu lze myslet na základě výše zmíněných příznaků, útlak dolní duté žíly a většinu dalších patologií lze zjistit pomocí ultrazvukového vyšetření. U těhotné je vhodné provést i výše zmíněnou kardiotokografie.

 

Léčba: Záleží na vyvolávající příčině. Těhotná žena by se měla vyvarovat polohy na pravém boku a při známkách sníženého okysličení plodu v děloze je na zvážení provést předčasný porod císařským řezem. Je-li přítomna jiná příčina (nádor, trombóza), léčíme syndrom jejím odstraněním.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů