Rakovina ledviny je označení pro zhoubný nádor postihující ledvinu. Tento nádor vychází z ledvinných tubulů, což jsou kanálky, kterými v ledvinách protéká přefiltrovaná moč. Dalšími synonymy pro rakovinu ledviny je karcinom ledviny nebo Grawitzův [gravicův] nádor.

 

Příčiny: Příčiny vzniku tohoto nádoru jsou nejasné. Jistý vliv má zřejmě jako obvykle genetika, protože se tento nádor někdy vyskytuje u více členů jedné rodiny, to však je poměrně vzácné. Kromě toho je možný vliv některých obecně pronádorových stavů, jako je např. kouření a obezita. Jistý vliv by mohl mít i vysoký tlak, který by mohl ledvinu poškozovat. Všechny tyto příčiny však nejsou konkrétní. Rozhodně nemůžeme říci, že každý obézní člověk s vysokým tlakem bude mít rakovinu ledviny, protože to by nám na ni zemřela polovina populace.

 

Projevy: Grawitzův nádor je extrémně nebezpečný. Má to několik důvodů. Prvním důvodem je, že nádor se zpočátku nijak neprojevuje a často se na něj přijde, až když je pozdě. Někdy lze u nádoru ledviny nalézt krev v moči a někdy lze nahmátnout nebolestivá boule v hloubce břicha. Na to se však nedá spoléhat a nádor se někdy najde i zcela náhodně při ultrazvukovém vyšetření břicha provedeném z důvodu nesouvisejícím s nádorem.

V pokročilém stádiu s přítomnými metastázami začnou klasické příznaky pokročilého nádorového onemocnění, jako je abnormálně velká ztráta hmotnosti, noční pocení, nechutenství, dlouhodobě zvýšená teplota a řada dalších. Pokud jde o schopnost metastazování, tak to je ten druhý důvod, proč nemám Grawitze rád. O tomto nádoru je společně s melanomem známo, že si dělají co chtějí – metastazují rádi, často velmi časně a prakticky kamkoliv. Grawitzův nádor metastazuje často do plic, kostí a mozku. Projevy jsou časté zejména u kostních metastáz, kdy se objevují silné a nepříjemné bolesti postižených kostí.

 

Diagnostika: Podezření na tento typ rakoviny je teoreticky možné z výše zmíněných příznaků, jsou-li vůbec přítomny. Výbornými vyšetřeními jsou ultrazvuk a CT vyšetření břicha, které ukážou nejen velikost a umístění nádoru, ale i případné břišní metastázy. Definitivně nádor potvrdí pod mikroskopem patolog ze vzorku chirurgicky odstraněné ledviny.

 

Prevence: Jediné, co mě napadá, je nebýt obézní, léčit se s vysokým tlakem a nekouřit. Není to moc specifická ochrana, ale určitě prospěje proti mnoha jiným nemocem typu aterosklerózy a jejích komplikací, proti jiným nádorům a tak podobně. Lepší prevence opravdu není.

 

Léčba: Základem terapie je podobně jako u většiny nádorů chirurgický zákrok, který spočívá v operačním odstranění postižené ledviny (nefrektomie). Je-li druhá ledvina zdravá, není problém. Jakmile je nádorový proces již rozběhlý a jsou přítomné metastázy, lze použít chemoterapii, radioterapii a biologickou léčbu*. V tomto stádiu je však naděje na vyléčení velmi nízká.

* V tomto kontextu znamená termín biologická léčba použití speciálních sloučenin, které brání nádoru vytvářet si vlastní cévy. Když si nádor nemůže vyrábět vlastní cévy, tak mu to dělá existenční potíže. Cévami do něj totiž proudí živiny a ty nádor potřebuje ke svému růstu.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů