Syndrom horní duté žíly (neplést se syndromem dolní duté žíly!) je skupina příznaků, které se objeví při narušení toku krve horní dutou žilou. Horní dutá žíla ústí spolu s dolní dutou žilou do pravé srdeční síně a odvádí krev z celé horní poloviny těla, tj. z obou horních končetin, z krku a z hlavy.

 

Příčiny: Mezi nejčastější příčiny patří uzávěr žíly krevní sraženinou nebo zúžení žíly nádorem, který se vyskytuje v dané oblasti. Velmi často se jedná o lymfomy, rakovinu plic, nebo jiné nádory vycházející ze tkání hrudníku – zhoubné i nezhoubné.

 

Projevy: Při zhoršení průtoku krve horní dutou žilou se začne žilní krev hromadit v oblasti hlavy, krku a horních končetin. Dochází ke vzniku otoků těchto částí těla, obzvláště hlavy a krku. Na první pohled vidíme rozšířené žíly na krku. Stav je nepříjemný, mohou se vyskytovat bolesti hlavy, únava a vyčerpanost.

 

Diagnostika: Při výše uvedených příznacích je vhodné zhotovit rentgen hrudníku, na kterém může být vidět jakýkoliv útvar (obvykle nádor), který stlačuje horní dutou žílu. Při nejistotě lze doplnit CT vyšetřením hrudníku.

 

Léčba: Vzhledem k tomu, že drtivá většina případů syndromu horní duté žíly je spojena s nádorovými onemocněními, představuje základní možnosti léčby chemoterapie a ozařování, které mohou zmenšit velikost nádorové tkáně. Jistý efekt mohou mít i kortikoidy, které zmenší otok v okolí nádorové tkáně a sníží tlak na horní dutou žílu. Jistý efekt na zmenšení otoků těla mohou mít diuretika, která zvýší vylučování tekutin do moči. V případě potřeby lze žílu vyztužit zavedením trubicovitého stentu. Je-li příčinou syndromu přítomnost krevní sraženiny v žíle, zle ji za jistých okolností rozpustit nitrožilním podáním speciálních sloučenin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů