Rybelsus je lék, který lze zařadit mezi moderní léky na cukrovku (perorální antidiabetika) a jeho účinnou složkou je sloučenina semaglutid.

 

Princip: Semaglutid je analog lidského hormonu GLP-1 (glukagon-like peptid-1), který byl vyroben DNA rekombinatní technologií. Semaglutid má velice komplexní působení na lidský organizmus, odbourává tukovou tkáň, tlumí pocity hladu a snižuje hladinu krevního cukru (např. stimulací tvorby inzulinu ve slinivce břišní a naopak blokováním tvorby glukagonu).

 

Indikace: Rybelsus je určen k léčbě cukrovky 2. typu. Teoreticky ho lze použít v situaci, kdy nejde použít běžnější (a levnější léky) nebo může být přidán do kombinace s jinými léky, pokud nemají dostatečný efekt.

 

Podávání: Rybelsus se vyrábí v podobě tablet o síle 3, 7 a 14 miligramů. Obvyklá zahajovací dávka pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 3 mg denně. Tato dávka může být postupně zvýšena na 7 miligramů 1x denně a nakonec na 14 miligramů 1x denně. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nežádoucí účinky: V kombinaci s jinými léky na cukrovku (případně s inzulinem) může Rybelsus zvýšit riziko hypoglykémie, nicméně samotný preparát má riziko hypoglykémie velice nízké. Při užívání preparátu byly pozorovány trávicí potíže, častější výskyt akutní pankreatitidy a zhoršení funkce ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů