Ranital je lék patřící mezi léky proti překyselení žaludku a používá se ke snížení tvorby žaludeční kyseliny. Účinnou látkou preparátu je sloučenina ranitidin.

 

Princip: Ranitidin umí v organizmu blokovat buněčné H2 receptory pro histamin, které se uplatňují v mechanizmu sekrece kyseliny v žaludku a díky tomu dochází k útlumu tvorby kyseliny.

 

Využití: Ranital není až tak silný, můžeme ho nicméně použít při pálení žáhy a jako prevenci žaludečního vředu. K samotné léčbě již vzniklého žaludečního vředu se může předepsat také, ale tolik se nepoužívá, na to dnes existují již silnější léky (blokátory protonové pumpy).

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, většinou se podává jedna 150 miligramová tableta denně na večer jako prevence, nebo jedna tableta ráno a jedna večer pro léčbu již vzniklého slizničního poškození. U hospitalizovaných pacientů v těžších stavech se může ranital podávat injekční formě jako prevence stresových vředů v dávce 2-3 ampulí denně.

 

Nevýhody: Vedlejší účinky Ranitalu jsou velmi vzácné, někdy se objeví bolesti hlavy, ospalost a nebo nezávažné trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů