Blokátory protonové pumpy (BPP) patří mezi nejdůležitější objevy v terapii onemocnění žaludku. Jsou to zejména BPP, díky kterým výrazně poklesla nutnost operačního řešení žaludečních vředů.

 

Princip: Účinné látky BPP tlumí funkci tzv. protonové pumpy. To je zjednodušeně řečeno membránový přenašečový systém některých žaludečních buněk (tzv. parietální buňky), díky kterému se z těchto buněk do žaludku vylučuje kyselina chlorovodíková. Zablokování protonové pumpy vede ke snížení kyselosti žaludku.

 

Využití: BPP můžeme využít všude tam, kde je nutné snížit produkci kyseliny v žaludku. Blokátory protonové pumpy jsou proto důležité v léčbě některých forem zánětů žaludku a dvanáctníku, u žaludečních vředů, Barrettova jícnu a pálení žáhy při refluxní chorobě. Ze vzácnějších indikací se mohou preparáty použít při Zollinger-Ellisonově syndromu. Blokátory protonové pumpy se běžně užívají i jako součást léčby žaludeční infekce Helicobacterem Pylori spolu s některými antibiotiky.

 

Účinné látky: Blokátorů protonové pumpy existuje více generací, udávám zde ty nejpředepisovanější sloučeniny a léky:

 

Nevýhody: Vedlejší účinky většinou nebývají vážné. Utlumení tvorby žaludeční kyseliny může narušit trávicí proces a vést k nechutenství. Žaludeční kyselina je nepostradatelná ke správnému vstřebávání vitaminu B12, a proto může dlouhodobé podávání BPP způsobit nedostatek vitaminu B12.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů