Rakovina úst (přesněji rakovina dutiny ústní) je nebezpečným onemocněním, jehož četnost v dnešní době pozvolna narůstá. Je-li včas zjištěna, může být v řadě případů relativně jednoduše vyléčena, v opačném případě mohou být její důsledky tragické. Nádory v dutině ústní mohou vzniknout prakticky kdekoliv na sliznici včetně povrchu mandlí a dásní, zcela speciální problematiku představují zhoubné nádory na jazyku.

 

Příčiny: Existuje více příčin vzniku těchto nádorů. Zřejmě nejčastěji jde v naší populaci o kouření a alkoholizmus. To samozřejmě neznamená, že každý člověk s nádorem v ústech je kuřák s více než kladným vztahem k alkoholu, ale riziko mají takoví jedinci rozhodně výrazně vyšší. Dalším rizikovým faktorem je slizniční infekce některými typy lidského papilomaviru (HPV viru), k přenosu může dojít například orálním sexem. V některých asijských zemích je rakovina úst neodlučitelně spjata se žvýkáním betelu, což jsou návykové plody palmovité rostliny areky obecné.

 

Projevy: Časné formy rakoviny dutiny ústní se mohou projevit jako abnormální načervenalé nebo bělavé plošky na sliznici. Někdy je prvním viditelným projevem bulka, nebo vředovité ložisko v ústech. Nádorové ložisko se nehojí, a naopak pomalu roste. Objemné formy rakoviny úst mohou narušovat místní anatomické poměry a způsobovat problémy s tvorbou řeči a se žvýkáním potravy. Nádory v zadní části úst včetně rakoviny kořene jazyka mohou prorůstat do nosohltanu a způsobovat problémy při dýchání. Při narušení cév sliznice dutiny ústní může dojít ke krvácení. Pokročilé formy nádorů úst se obvykle projeví nebolestivým zvětšením krčních mízních uzlin, případně celkovými projevy (úbytek na váze, noční pocení, nechutenství).

 

Diagnostika: Diagnózu by měl stanovit ORL lékař (ušní-nosní-krční), který může nádorové ložisko najít při vyšetření dutiny ústní za pomoci různých nástrojů (zrcátka aj.). Z podezřelých ložisek je vhodné odebrat vzorky na histologické vyšetření, které diagnózu může potvrdit. V rámci zhodnocení rozsahu nádoru a přítomnosti metastáz se většinou provádí CT vyšetření krku.

 

Léčba: Rakovina úst v zásadě nevybočuje od obecných pravidel léčby rakoviny. Ohraničená ložiska mohou být odstraněna chirurgickým zákrokem, v některých případech však může jít o operace způsobující trvalé viditelné deformace obličeje, které zhoršují vzhled i kvalitu života. V léčbě rakoviny úst má velký význam i ozařování a využít lze i chemoterapii (její efekt nicméně není u nádorů této oblasti nijak zázračný).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů