Quamatel [kvamatel] je lék patřící mezi léky proti překyselení žaludku a používá se ke snížení tvorby žaludeční kyseliny. Účinnou látkou preparátu je sloučenina famotidin.

 

Princip: Famotidin umí v organizmu blokovat buněčné H2 receptory pro histamin, které se uplatňují v mechanizmu tvorby žaludeční kyseliny. Famotidin a jemu podobné sloučeniny proto tvorbu žaludeční kyseliny tlumí.

 

 

Využití: Quamatel není až tak silný, můžeme ho nicméně použít při pálení žáhy, při zánětech jícnu způsobených návratem žaludeční kyseliny a jako prevenci žaludečního vředu. K samotné léčbě již vzniklého žaludečního vředu se může teoreticky předepsat také, ale tolik se nepoužívá, na to dnes existují již silnější léky ze skupiny blokátorů protonové pumpy.

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Quamatel se vyrábí v podobě tablet o síle 20-40 miligramů. Běžná dávka u dospělého člověka je jedna až dvě tablety denně. Kromě tablet je preparát k dispozici i v podobě injekčního roztoku k nitrožilní aplikaci.

 

 

Nevýhody: Vedlejší účinky jsou velmi vzácné a obvykle nezávažné. Někdy se objeví bolesti hlavy, sucho v ústech, nebo různé nezávažné trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů