Prostenal je volně prodejný doplněk stravy, který obsahuje účinné sloučeniny saw palmetto a výtažek z kopřivy dvoudomé. Existuje i Prostenal Forte, který navíc obsahuje zinek.

 

Princip: Saw palmetto je extrakt z palmovité rostliny známé jako serenoa plazivá (Serenoa repens). Extrakt obsahuje řadu rostlinných sloučenin (mastné kyseliny, fytosteroly, sitosteroly aj.), u nichž je popisován efekt na tkáň prostaty způsobující zmenšení objemu prostatické tkáně a uvolnění močové trubice. Výtažek z kopřivy dvoudomé a zinek (v preparátu Prostenal Forte) mají pomocný efekt.

 

Využití: Prostenal je výrobcem doporučován mužům se zvětšenou prostatou a jejími projevy jako je časté noční močení, přerušovaný proud moči a pocit nedokonalého vymočení. Kromě užívání doplňků stravy je v takovém případě nicméně vhodná i návštěva urologa. Prostenal Forte lze navíc doporučit i lidem s nedostatkem zinku.

 

Podávání: Prostenal se vyrábí v podobě tablet a obvyklá dávka pro dospělého muže je 1 tableta denně. Přípravek by neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.

 

Nevýhody: Prostenal má jen minimum vedlejších účinků, které jsou navíc prakticky vždy nezávažné. Někteří uživatelé mohou mít po požití přípravku trávicí obtíže a vyloučit nelze ani vznik alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů