Pangrol je lék s největším využitím při onemocnění trávicího traktu, zejména slinivky břišní. Jeho účinnými složkami jsou trávicí enzymy slinivky břišní.
Princip: Extrakt trávicích enzymů slinivky břišní v preparátu je získaný z prasečí slinivky. Povrch tobolek je odolný vůči žaludeční kyselině a rozpustí se až v tenkém střevě, kde enzymy začnou trávit potravu. Pokud by došlo k rozpuštění tabletky v žaludku, enzymy by se zničily a preparát by nefungoval.
Využití: Pangrol využíváme tehdy, když je narušená trávicí funkce slinivky břišní. Typicky jde o pacienty s chronickým zánětem slinivky břišní bez ohledu na to, čím byl vyvolán (bez léčby trpí takoví lidé úbytkem na váze, průjmy a mastnou stolicí). Přípravek se ovšem v ambulancích lékařů často nadužívá a bývá předepisován i pacientům s neurčitými trávicími obtížemi s nechutenstvím, kdy je funkce slinivky normální. V takovém případě by si ho pacienti nicméně měli hradit sami.
Podávání: Záleží na doporučujícím lékaři. Většinou se lék užívá společně s větším jídlem 3x denně v takové dávce, aby byl bez trávicích obtíží. Důležitý je fakt, že lék se musí užívat současně s jídlem, nikoliv před nebo po jídle! Běžná dávka je Pangrol 20000 jednotek 1-2 tablety pří jídle, dávka se však může i několikanásobně navýšit dle potřeby.
Nevýhody: Je zde minimum nevýhod, někdy se mohou objevit nespecifické trávicí obtíže (např. zácpa), celkově je však preparát dobře snášen.