Pancreolan Forte [Pankreolan] je lék s největším využitím při onemocnění trávicího traktu, zejména slinivky břišní. Jeho účinnými složkami jsou trávicí enzymy slinivky břišní.

 

Princip: Extrakt trávicích enzymů slinivky břišní v preparátu je získaný z prasečí slinivky. Povrch tobolek je odolný vůči žaludeční kyselině a rozpustí se až v tenkém střevě, kde enzymy začnou trávit potravu. Pokud by došlo k rozpuštění tabletky v žaludku, enzymy by se zničily a preparát by nefungoval.

 

Využití: Pancreolan Forte využíváme tehdy, když je narušená trávicí funkce slinivky břišní. Typicky jde o pacienty s chronickým zánětem slinivky břišní bez ohledu na to, čím byl vyvolán (bez léčby trpí takoví lidé úbytkem na váze, průjmy a mastnou stolicí). Přípravek se ovšem v ambulancích lékařů často nadužívá a bývá předepisován i pacientům s neurčitými trávicími obtížemi s nechutenstvím, kdy je funkce slinivky normální. V takovém případě by si ho pacienti nicméně měli hradit sami.

 

Podávání: Záleží na doporučujícím lékaři. Většinou se lék užívá společně s větším jídlem 3x denně v takové dávce, aby byl bez trávicích obtíží. Důležitý je fakt, že lék se musí užívat současně s jídlem, nikoliv před nebo po jídle! Běžná dávka je Pancreolan Forte 220 miligramů 2-4 tablety při jídle, dávka se však může navýšit dle potřeby.

 

Nevýhody: Je zde minimum nevýhod, někdy se mohou objevit nespecifické trávicí obtíže (např. zácpa), celkově je však preparát dobře snášen.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů