Pamba je lék, který není předepisován až tak často, jde o lék působící proti krvácení. Jeho účinnou složkou je syntetická sloučenina známá jako kyselina aminometylbenzoová.
 
Princip: Aminometylbenzoová kyselina blokuje účinek plazminu na fibrin. Fibrin je základem krevních sraženin a sloučenina plazmin ho rozpouští, což v organizmu brání nadbytečnému srážení. Zablokováním účinku plazminu dochází ke stabilizaci fibrinu a tím se zvyšuje srážení krve.
 
 
Využití: Preparát Pamba můžeme podávat u různých krvácivých stavů, které nejsou tak závažné, že by vyžadovaly neodkladné mechanické ošetření (chirurgickou nebo endoskopickou zástavu). Poměrně často předepisujeme preparát lidem s krvácením z močových cest, krvácením z nosu, krvácením po zubařských zákrocích a s vykašláváním menšího množství krve.
 
 
Podávání: Pamba se vyrábí v podobě tablet o síle 250 miligramů. Lék smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 2 tablety denně. Kromě tablet se lék vyrábí i v podobě roztoku k nitrožilnímu podání.
 
 
Nevýhody: Pamba nemá žádné zásadní nevýhody. Speciálně u krvácení z močových cest může zvýšené srážení krve vytvořit v močovém měchýři sraženiny (koagula), která mohou narušit odtok moči močovou trubicí nebo močovou cévkou, je-li pacient zacévkován. Někteří lidé si po nasazení léku stěžují na trávicí obtíže, ale ty nebývají nijak závažné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů