Olmedix se řadí do lékové skupiny sartanů. Sartany jsou jedny z nejvyužívanějších léků na krevní tlak a užívá je podstatná část interně sledovaných pacientů. Účinnou složkou léku je sloučenina olmesartan.

 

Princip: Olmesartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Zablokování angiotenzinu II je v důsledku podobné účinku ACE-Inhibitorů (ty blokují samotný vznik angiotenzinu II). Sartany a ACE-Inhibitory jsou proto dosti podobné léky, nutno však přiznat, že ACE-Inhibitory jsou přeci jen o něco účinnější.

 

 

Využití: Olmedix můžeme použít v podobných indikacích jako ACE-Inhibitory, tj. u vysokého tlaku a u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční, stavy po infarktech, srdeční selhávání, apod.). Vhodné jsou v situaci, kdy se vysoký tlak kombinuje s postižením ledvin u cukrovky (nejčastěji jde o cukrovku 1. typu a 2. typu. Sartany ovšem obecně podáváme spíše jako druhou volbu tehdy, když ACE-Inhibitor nelze použít (například při nepříjemném suchém kašli, který ACE-Inhibitory narozdíl od sartanů způsobují).

 

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez nejž lék nesmí být užíván. Olmedix se vyrábí v podobě tablet o síle 10-40 miligramů a obvyklá dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně s maximální celkovou denní dávkou 40 miligramů.

 

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky jsou relativně vzácné. Preparát může sám o sobě nebo v kombinaci s jinými léky na tlak způsobit prudké snížení tlaku a možný kolaps. V kombinaci s jinými léky (typicky s Verospironem) mohou sartany vyvolat nebezpečnou hyperkalémii. Sartany by neměly být podávány v těhotenství a kojícím matkám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů