V dutině ústní a nosohltanu najdeme celkem tři mandle. Krční mandle jsou párové a můžeme je vidět při pořádném otevření úst. Nosní mandle je nepárová, nachází se vzadu v nosohltanu a prohlédnout si ji může lékař ORL (ušní-nosní-krční) pomocí zrcátek.

 

Princip

U obou typů mandlí se jedná o operační zákrok, který se provádí v dětském věku a to v celkové anestézii (za uspání). Odstranění krčních mandlí se nazývá tonsilektomie, odstranění nosní mandle je tzv. adenotomie. Adenotomie je v dnešní době prováděná výrazně častěji než tonsilektomie.

Krční mandle se odstraňují klasicky skalpelem, poměrně často při operaci krvácejí a po zákroku je nutné několikadenní pozorování pacienta.

Nosní mandle se odstraňuje nástrojem, který ji opakovanými tahy seškrábne a odstraní. Po odstranění mandle má její spodina tendenci krvácet, krvácení se zastavuje spálením krvácející tkáně elektrickým proudem. Vlastní zákrok může lékař kontrolovat na obrazovce díky kamerce zavedené nosem do blízkosti operovaného místa.

 

Indikace

Odstranění krčních mandlí je většinou indikováno v případě jejich opakovaných zánětů (angín). Krční mandle jsou sice důležitou imunitní obrannou linií, ale jejich opakované záněty nadělají více škod než užitku. Odstranění nosní mandle se v dnešní době provádí častěji a hlavním důvodem je její zvětšení, při kterém dítě začne huhňat, v noci chrápe a začne trpět častějšími infekcemi středního ucha.

 

Nevýhody

Každá operace prováděná s uspáním má svá rizika, s tím je potřeba počítat. Smrt nebo doživotní poškození mozku operovaného pacienta je sice raritní, ale nelze je zcela vyloučit. Samotné provedení zákroku je nejčastěji komplikováno krvácením, které se nicméně obvykle podaří rychle zastavit.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů