I huhňání má svůj lékařský termín – nasolalie. Většinou se nejedná o nijak závažný příznak, déletrvající huhňání by však jistě mělo vést lékaře k pozornosti. Samotné huhňání je důsledkem poruchy tvorby hlasu, které je obvykle způsobeno nějakým postižením nosohltanu a přilehlých oblastí.

 

Příčiny:

1. Rýma – Bez ohledu na příčinu rýmy (typicky infekční rýma, nebo alergická rýma) je zde příčinou huhňání zánět sliznice, která zmohutní a produkuje množství hlenu. Po zklidnění zánětu (u alergické rýmy obvykle rychlé, u infekčních zánětů obvykle po několika dnech) se stav rychle upravuje. Toto je asi nejčastější příčina huhňání vůbec.

 

2. Zánět dutin – Postižení vedlejších dutin nosních infekčním procesem bývá opět spojeno se zvětšením sliznice a produkcí hlenu či hnisu, který dutinu vyplní. Tím se mění zvuková rezonance při mluvení a opět vzniká huhňání.

 

3. Vrozené vývojové vady – Na tuto příčinu nesmíme zapomenout u trvajícího huhňání v dětském věku. Anatomické odchylky nosohltanu a blízkých struktur mohou být spojeny s huhňáním, příkladem jsou třeba rozštěpy patra.

 

4. Zvětšená nosní mandle – Toto je velmi častá příčina huhňání v dětském věku. Dítě kromě huhňání dýchá ústy, v noci chrápe, hůře se mu dýchá, bývá nevyspalé a mrzuté. Řešením je operační odstranění nosní mandle.

 

5. Vybočená nosní přepážka – Je-li nosní přepážka (septum), která od sebe odděluje prostor za nosními dírkami vychýlená do strany, vzniká huhňání. Vzácně může jít o vrozenou vadu, mnohem častěji jde o následek úrazu (nehoda, dobře mířený úder), kdy může doprovázet zlomeniny nosu. Řešením je operace přepážky.

 

6. Cizí předměty – Tento problém je typický zejména pro malé děti, které si někdy do nosu strkají drobné předměty. Pokud tam takový předmět uvázne, kromě bolesti se objeví huhňání. Cizí těleso musí být vytaženo, jinak hrozí infikace a hnisavý bakteriální zánět.

 

7. PolypyPolypy nosohltanu obvykle vznikají jako důsledek chronických zánětlivých procesů či jako dlouhodobý důsledek alergické rýmy. Velké nosní polypy mohou způsobovat odpor proudícímu vzduchu a způsobit huhňání. Řešením je jejich odstranění.

 

8. NádoryNádorové onemocnění nosohltanu je v ČR velmi vzácnou příčinou huhňání (proto jej uvádím až na posledním místě), nelze jej však zcela vyloučit. Příčinou v tomto případě bývá masa tumoru zužující prostor nosohltanu. Z toho důvodu je jistě vhodné při nevysvětlitelném huhňání (zejména u staršího muže) trvajícím déle než 2-3 týdny vhodné navštívit lékaře, pochopitelně v ideálním případě lékaře na ušním-nosním-krčním, který může pacienta řádně vyšetřit. Více o rakovině nosohltanu si přečtěte v příslušném článku.

 

9. Bulbární syndrom - Bulbární syndrom je neurologický termín, který označuje soubor příznaků vznikajících při narušení funkce IX-XII. hlavového nervu. Důsledkem je především huhňavá a nezřetelná řeč se zhoršenou artikulací, která je doprovázena poruchami polykání.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.symptoma.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů