Mycamine je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina mikafungin.

 

Princip: Mikafungin je látka účinkující proti plísním. Účinně tlumí tvorbu beta-D-glukanu, který je nezbytně nutný pro stavbu buněčné stěny plísní.

 

Využití: Mycamine se používá k léčbě závažných mykotických infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce a aspergilové infekce. Lék nepředstavuje terapii první volby, spíše je vhodný při nemožností použít běžnější antimykotika.

 

Podávání: Mycamine může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, který je po rozpuštění v tekutině určen k nitrožilnímu podání v podobě infúze. Dávka záleží na tíži infekce, váze a věku pacienta a na jeho celkovém zdravotním stavu, u dospělých lidí se pohybuje mezi 100-200 miligramy léku denně.

 

Nevýhody: Mycamine může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Po jeho aplikaci se poměrně často objevuje zvýšená tělesná teplota, bolesti hlavy, zimnice a zhoršení ledvinných funkcí. Mycamine ovlivňuje i trávicí trakt a vyvolává pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U pacientů byly pozorovány i změny ve vnitřním prostředí organizmu s častou hypokalémií. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky a známek jaterního selhání. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů