Mastocytóza je relativně vzácné, záhadné a nepříjemné onemocnění, které se objevuje u dospělých lidí i u dětí.
 
Příčiny
Příčina vzniku nemoci není jasná. U postižených dochází ke zvýšení počtu a aktivity žírných buněk (označované také jako mastocyty nebo heparinocyty). Žírné buňky umí vylučovat sloučeniny jako je heparin a histamin, mají své místo v imunitním systému a jsou zodpovědné za průběh zánětlivých reakcí včetně těch alergických.
 
 
Projevy
Mastocytóza má více forem podle toho, ve kterých tkáních se žírné buňky hromadí. Poměrně častá je kožní forma, kdy shluky mastocytů v kůži způsobují vznik nepříjemně svědivé skvrnité kožní vyrážky. Při postižení více tkání a orgánů vzniká systémová mastocytóza, která je spojena s bolestmi kloubů a kostí, epizodami nízkého tlaku, epizodami zarudnutí obličeje, s bolestmi hlavy a celkovou únavou. Mastocytóza zvyšuje tendenci postiženého k těžšímu průběhu alergických reakcí včetně vzniku astmatu a anafylaktického šoku. Histamin vylučovaný mastocyty může dráždit trávicí trakt, zvyšuje produkci kyseliny v žaludku s vyšším rizikem vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů a průjmů.
 
 
Diagnostika
V krvi nemocných lze najít zvýšenou koncentraci histaminu. Vždy je velmi cenné získání vzorku postižené tkáně (např. kůže) na histologické vyšetření pod mikroskopem, při němž najdeme shluky mastocytů a tím diagnózu potvrdíme.
 
 
Léčba
Poměrně dobrý efekt mají léky ze skupiny antihistaminik, které tlumí svědění a další nepříjemné projevy. Postižení trávicího traktu může být řešitelné užíváním blokátorů protonové pumpy. Těžké případy si mohou vyžádat terapii kortikoidy, ta by však pokud možno neměla být dlouhodobá.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů