Kaposiho [Kapošiho] sarkom je relativně vzácným nádorovým onemocněním, které je v současné době více v popředí v souvislosti s epidemií AIDS.

 

Příčiny: Kaposiho sarkom vzniká z buněk lymfatických cév. Příčinou je infekce virem ze skupiny herpesvirů, přesněji řečeno jde o tzv. herpesvirus 8. Ještě něco je k tomu však potřeba – narušená imunita. Z toho důvodu se Kaposiho sarkom objevuje zejména u nemocných s AIDS. Při narušené imunitě virus pozmění buňky lymfatických či krevních cév a způsobí jejich nádorový zvrat. Souběh AIDS a Kaposiho sarkomu nahrává i fakt, že herpevirus 8 a virus HIV se přenáší pohlavní cestou. Kromě AIDS se může Kaposiho sarkom rozvinout i u některých pacientů po transplantacích, kteří užívají silné léky na tlumení imunitního systému (imunosupresiva).

 

Projevy: Kaposiho sarkom se nejčastěji objevuje na kůži a na sliznicích, například v dutině ústní. Je bohatě prokrvený a má podobu zarudlých, hnědých nebo tmavomodrých skvrn, které vystupují nad úroveň pokožky. Nádor vycházející z mízních cév je může poškodit, což vede k narušení odtoku mízy z postižené části těla, a ke vzniku otoku (lymfedém). V některých případech se Kaposiho sarkom vyskytuje i hluboko v těle, například v trávicí a dýchací soustavě. Pak může způsobovat průjmy, krev ve stolici, nebo kašel a vykašlávání krve. Asi u 10% pacientů s Kaposiho sarkomem se může rozvinout Castlemanova choroba.

 

Diagnostika: Diagnóza se určí z histologického vyšetření vzorku tkáně, který se odebere (biopsie). Máme-li podezření na Kaposiho sarkom, je rozumné vyšetřit pacienta na přítomnost viru HIV.

 

Léčba: Kaposiho sarkom se léčí jen obtížně. Je-li ložisek málo a jsou na přístupném místě, dají se odstranit chirurgicky. Své místo v léčbě má i chemoterapie a dále se používají léky na zlepšení funkce imunitního systému. Snaha o léčbu AIDS ve smyslu zpomalení postupu nemoci je taktéž důležitá.

 

Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů