Kapavka je notoricky známé a značně rozšířené onemocnění, které se spolu s nemocemi jako syfilis, AIDS a nákaza chlamydiemi řadí do skupiny sexuálně přenosných chorob.

 

Příčiny: Kapavka je infekční onemocnění a její příčinou je bakterie zvaná Neisseria gonorrhoeae [Najsérija Gonoré]. Tato bakterie se šíří nejen pohlavním stykem, ale i jinými sexuálními aktivitami (např. orální sex). Při klasickém přenosu pohlavním stykem se bakterie dostane do pohlavního systému nakaženého člověka. Zde pronikají bakterie do hloubky sliznic a dále se šíří. Při orálním sexu se mohou bakterie dostat do dutiny ústní příjemce. Zde mohou způsobit onemocnění spojené se vznikem bílých povlaků na mandlích ne nepodobné angíně.

 

Vtipné je to s rozšířením kapavky. Počet hlášených případů totiž naznačuje, že kapavka je mnohem méně se vyskytující pohlavní nemoc než syfilis. To je samozřejmě nesmysl a je to způsobeno tím, že lidé s příznaky kapavky se často stydí a zaléčí se antibiotiky sami. S tím nelze souhlasit. Je to za prvé zneužívání antibiotik, které se nám všem může vymstít vznikem bakterií odolných proti antibiotikům. Za druhé člověk, který se zaléčí sám a mávne nad celým případem rukou, riskuje i jinak. Pokud chytil mimo kapavky i něco jiného (syfilis, AIDS) a lékařům nedá příležitost to zjistit a včas léčit, tak toho může jednou pořádně litovat.

 

 

Projevy: Projevy se trochu liší u mužů a u žen.

 

1. Ženy: Onemocnění u žen je zákeřné tím, že mnohdy nemá žádné projevy. Bakterie se šíří jejich pohlavními cestami, tyto ženy jsou infekční a mohou nakazit další případné sexuální partnery. Vážnou komplikací může být zánět vejcovodů a vaječníků s následnou trvalou sterilitou, tj. neschopností otěhotnět. Klasické příznaky kapavky, tj. pálení při močení a hlenohnisavý páchnoucí výtok z pochvy, jsou tak paradoxně spíše požehnáním, protože upozorní na nemoc a umožní její včasnou léčbu antibiotiky.

 

2. Muži: U mužů se nemoc projevuje velmi často a poměrně nepříjemně, což alespoň nemocné dožene k léčbě. Klasickými příznaky je pálení a řezání při močení spojené s občasným výtokem páchnoucího hnisu a zakalením moči. Kapky tohoto hnisu nemocného muže často uvítají ve chvíli, kdy jde močit, a říká se jim proto bonjour kapky. Kromě výtoku je časté i zarudnutí okolí vyústění močové trubice na žaludu. U mužů může nemoc při postupu pohlavními cestami výše způsobit komplikace v podobě zánětu prostaty, zánětu nadvarlete a někdy i zánětu varlete. Tyto stavy se projeví horečkou, bolestivostí (mohou se vyskytovat bolesti při pohlavním styku, bolestivé erekce a ejakulace) a při postižení varlat není vyloučena ani neplodnost.

 

Pozn: Při nákaze orálním stykem může vytvořit infekci nosohltanu se vznikem čepů na mandlích.

 

 

Diagnostika: Lékaře upozorní klasické příznaky. Použít lze i vyšetření na mikrobiologii ze stěru sliznice pohlavních cest.

 

 

Prevence: Prevence je snadná a je shodná s prevencí AIDS a syfilis. Nevím, jestli to vůbec má smysl pořád opakovat, takže jen ve zkratce: nepromiskuitní chování, partnerská věrnost, bezpečný sex s kondomem, apod.

 

 

Léčba: Léčit kapavku je poměrně snadné. Správný postup by zřejmě bylo nejprve mikrobiologické vyšetření. To potvrdí přítomnost Neisserie a navíc určí, na která antibiotika je tato konkrétní Neisseria citlivá. Léčba pak spočívá v nasazení těchto antibiotik po dobu a v dávce určené lékařem.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů