Gynekomastie označuje zvětšení prsních žláz u muže. Jde o pro muže poněkud trapný příznak, který však může signalizovat přítomnost některých chorob. Zvětšení prsních žláz bývá způsobeno účinkem ženských hormonů estrogenů, a proto není divu, že gynekomastie u muže souvisí s vyšší koncentrací těchto hormonů, nebo s nerovnováhou mezi estrogeny a testosteronem.

 

Příčiny:

1. Cirhóza jaterní a jaterní selhávání – V těchto případech souvisí vznik gynekomastie s vyššími hladinami estrogenů. Estrogeny vznikají i u muže, jsou odbourávány játry a nemocná játra s tím mají přirozeně problém. Vysoké hladiny estrogenů pak způsobí nejen zvětšení prsních žláz, ale i vznik tzv. pavoučkových névů.

 

2. Léky – Některé léky jsou prokazatelně zodpovědné za zvětšení prsů u mužů. Jedná se o některé z léků ze skupiny diuretik, typická je sloučenina spironolakton (např. lék Verospiron). Z jiných lékových skupin se gynekomastie pozoruje například u některých antidepresiv a u některých léků proti rakovině prostaty. Z návykových látek hovoříme o možném vzniku gynekomastie u heroinu a marihuany

 

3. Přirozená hormonální nerovnováha – Sem bych zařadil poměrně rozšířené a nikterak nebezpečné stavy spojené s nerovnováhou pohlavních hormonů v mužském těle. U novorozenců mužského pohlaví může vzniknout dočasná gynekomastie vlivem estrogenů z matčina těla. V pubertě při vyplavování pohlavních hormonů dochází k různým nerovnováhám poměrně často a i to může vést k (většinou) dočasné a mírné gynekomastii. U starých mužů může gynekomastie vzniknout také a to jako důsledek poklesu koncentrace mužského pohlavního hormonu testosteronu a relativnímu zvýšení koncentrace estrogenů.

 

4. Obezita – Hned na začátek je nutné zdůraznit, že zvětšení mužských prsů uloženým tukem u obézních jedinců se ke gynekomastii nepočítá, to se označuje jako pseudogynekomastie, tj. nepravá gynekomastie. Přesto však může dojít i ke skutečnému zvětšení prsních žláz. Je to opět dáno efektem estrogenů, které jsou tukovou tkání částečně produkovány. Muž s větším obsahem tělesného tuku má logicky i více estrogenu.

 

5. Rakovina prsu – U mužů je sice vzácná, nicméně vzniknout může a má horší prognózu než u žen. Tumor může způsobit zvětšení prsu, v tomto případě proto gynekomastii nalézáme jen jednostranně.

 

6. Nádory produkující hormony - Sem by spadaly hormony produkující estrogeny, které vzácně vznikají v nadledvinách nebo ve varlatech. Kromě toho může být za gynekomastii zodpovědný jeden z nádorů hypofýzy (podvěsku mozkového), který se nazývá prolaktinom. Tento nádor produkuje velké množství hormonu prolaktinu. Prolaktin se běžně tvoří u kojících žen a stimuluje tvorbu mléka. Vysoké hladiny prolaktinu u muže způsobují impotenci a gynekomastii.

 

7. Geneticky podmíněné hormonální poruchy – Do této velmi složité skupiny patří řada vrozených chorob, které jsou spojené s nedostatečnou tvorbou testosteronu nebo poruchou jeho funkce. V takovém případě se projeví vliv estrogenů a dochází k vytvoření prsní žlázy u muže. Příčinou mohou být poruchy genů nebo chromozomální vady. Problematika je velmi složitá a týká se spíše pediatrů, protože se zjistí před osmnáctým rokem života. Z těchto důvodů se o ní nebudu blíže zmiňovat (patří sem různé hermafroditizmy, syndrom necitlivosti na androgeny, chromozomální poruchy jako Klinefelterův syndrom a mnoho dalších).

 

Léčba: Léčba pochopitelně spočívá v řešení vyvolávající příčiny. Proti účinkům estrogenů lze použít speciální léky a samotná zvětšená prsa mohou být upravena pomocí plastické chirurgie.


Zdroje
https://emedicine.medscape.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů