Glubrava patří mezi kombinované preparáty užívané k léčbě cukrovky, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu jsou sloučeniny metformin a pioglitazon.Princip: Metformin má více mechanizmů účinku. Zvyšuje citlivost tkání na inzulin (tj. snižuje rezistenci vůči inzulinu), tím zlepší využití krevního cukru a způsobí jeho pokles. Kromě toho snižuje tvorbu cukrů v játrech. Pioglitazon je zajímavá sloučenina řadící se mezi tzv. thiazolidindiony. Zatímco řada PAD (jako jsou například deriváty sulfonylmočoviny) se soustředí na zvýšení tvorby inzulinu ve slinivce, účinek pioglitazonu cílí na ostatní tkáně a zvyšuje v nich citlivost vůči inzulinu a tím snižuje krevní cukr. Účinek metforminu a pioglitazonu se tak vhodně kombinuje.

 

Využití: Glubrava se předepisuje v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Preparát se často podává samotný, ale může být kombinován s jinými PADy.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Preparát Glubrava se vyrábí v podobě tablet o síle 15/850 miligramů ( tj. 15 miligramů pioglitazonu a 850 miligramů metforminu). Běžná dávka pro dospělého člověka je 1-2 tablety denně. Maximální celková denní dávka by neměla překročit 2 tablety přípravku.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní PADy může i Glubrava způsobit hypoglykémii, nicméně riziko je u tohoto preparátu velice nízké. Řada pacientů popisuje na začátku užívání léku různé trávicí obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní. Nebezpečné může být podávání léku obsahujícího metformin pacientovi s akutním selháním ledvin nebo u těžších forem chronického ledvinného selhávání. V takovém případě totiž může vyvolat rozvrat vnitřního prostředí (odborně laktátová acidóza) a smrt. Pioglitazon v přípravku může zvýšit hromadění tekutin v organizmu, proto mohou vzniknout otoky a u pacientů s nemocným srdcem se mohou prohloubit příznaky srdečního selhání. Jinak mohou být přítomny různé nezávažné trávicí potíže a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů