Fluorouracil je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou složkou léku je prakticky stejnojmenná sloučenina 5-fluorouracil.

 

Princip: 5-fluorouracil patří mezi dlouho používaná cytostatika. Metabolity této sloučeniny se zabudovávají do molekul DNA a narušují její syntézu. Důsledkem na rušení schopnosti buněk se dělit, přičemž nejvíce postiženy jsou rychle se množící nádorové buňky.

 

Využití: Fluorouracil se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou určité formy rakoviny tlustého střeva, rakoviny žaludku, rakoviny prsu, zhoubných nádorů hlavy a krku apod. Lék se velmi často podává v kombinaci s dalšími preparáty.

 

Podávání: Fluorouracil se vyrábí v podobě roztoku, který je po naředění určen k nitrožilnímu podání, většinou jako pomalá infuze. Přesná dávka je vždy individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Fluorouracil může mít mnoho nežádoucích účinků. Poměrně časté je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, bolesti hlavy, padání vlasů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů