Flamexin je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL). Jiný název pro ně jsou nesteroidní antiflogistika nebo nesteroidní antirevmatika. Jedná se bezkonkurenčně jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Účinnou složkou preparátu Flamexin je sloučenina piroxicam.

 

Princip: Piroxicam pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

Využití: Flamexin využíváme zejména k léčbě bolesti, obzvláště je předepisován u ortopedických bolestí (záněty šlach a kloubů, bolesti zad, revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc, stavy po úrazech apod.).

 

Podávání: Užívání se řídí doporučením předepisujícího lékaře. Dospělí obvykle užívají jednu tabletu denně a maximální denní dávka preparátu by neměla překročit 20 miligramů.

 

Nevýhody: Protizánětlivé léky mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Poměrně typické jsou nejrůznější trávicí obtíže včetně zvýšení rizika krvácení do trávicí trubice, žaludečních zánětů a žaludečních vředů. Léky mohou narušit funkci ledvin, vyvolat zvýšení jaterních testů, způsobit bolesti hlavy a alergické reakce. V naštěstí jen výjimečných případech byl pozorován výskyt Lyellova syndromu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů