Zánět šlach je poměrně častý problém, který by ovšem neměl být podceňován, protože může způsobit různé komplikace.

 

Příčiny

Většina zánětů šlach většinou souvisí s přetěžováním šlachy při nadměrné fyzické aktivitě, obzvláště je-li přetěžována pouze jedna konkrétní oblast. Asi nás nepřekvapí, že řada zánětů šlach je typická pro různé sporty (tenis, golf, běh, apod.) a manuální zaměstnání s opakováním určité činnosti. Riziko roste s věkem, protože šlachy ztrácí pružnost a snáze se poraní. Kromě přetěžování může vzniknout hnisavý zánět šlach pokud je šlacha napadena bakteriální infekcí (většinou přestup na šlachu z okolí) a revmatický zánět šlach, který je vyvolán autoimunitním zánětem při revmatoidní artritidě.

 

 

Projevy

Hlavním projevem je bolest v místě postižené šlachy, může dojít i k místnímu otoku kůže a podkoží. Bolest se zhoršuje při pohybech, které způsobují natahování šlachy. Příkladem takového stavu je známý tenisový loket. Pokud by opakované záněty šlach nebral postižený člověk na vědomí a dále je přetěžoval, zvyšuje si riziko komplikací, z nichž nejvýznamnější je přetržení šlachy.

 

 

Diagnostika

Obtíže většinou vyšetřuje ortoped a diagnóza je stanovena na základě obtíží pacienta. Zejména při bolesti šlach na noze se nicméně často provádí ultrazvuk, který má vyloučit podobně se projevující hlubokou žilní trombózu.

 

 

Prevence

Prevence zátěžového zánětu šlach je snadný – před plánovaným cvičením si šlachy protáhnout a zátěž postupně navyšovat. Je-li to možné, je vhodné předejít zátěži určitých svalových skupin a zatěžovat svaly (a šlachy) rovnoměrně.

 

 

Léčba

Léčbu většinou vede ortoped a-nebo rehabilitační lékař. Důležité je postižené šlachy nepřetěžovat (v akutní bolesti pomůže úplné znehybnění šlachy) a zánět s bolestí se léčí pomocí nesteroidních protizánětlivých léků, které mohou být užívány v podobě tablet nebo lokálně podávaných forem (např. Veral gel, Heparoid mast, Lioton gel).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů