Famosan je lék patřící mezi léky proti překyselení žaludku a používá se ke snížení tvorby žaludeční kyseliny. Účinnou látkou preparátu je sloučenina famotidin.

 

Princip: Famotidin umí v organizmu blokovat buněčné H2 receptory pro histamin, které se uplatňují v mechanizmu tvorby kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Famotidin a jemu podobné sloučeniny proto žaludeční sekreci této kyseliny tlumí.

 

Využití: Famosan není až tak silný, můžeme ho nicméně použít při pálení žáhy, při zánětech jícnu způsobených návratem žaludeční kyseliny a jako prevenci žaludečního vředu. K samotné léčbě již vzniklého žaludečního vředu se může teoreticky předepsat také, ale tolik se nepoužívá, na to dnes existují již silnější léky ze skupiny blokátorů protonové pumpy.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Famosan se vyrábí v podobě tablet o síle 10-40 miligramů. Běžná dávka u dospělého člověka je jedna až dvě tablety denně. Celková denní dávka by teoreticky neměla překročit 480 miligramů, ale ve většině případů se tomuto číslu stejně ani zdaleka neblíží.

 

Nevýhody: Vedlejší účinky jsou velmi vzácné a obvykle nezávažné. Někdy se objeví bolesti hlavy, sucho v ústech, nebo různé nezávažné trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů