Estracyt je lék, který se užívá u některých forem rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina estramustin-fosfát.

 

Princip: Estramustin-fosfát je zajímavá sloučenina, která částečně působí na hormonální systém a snižuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, který je při rakovině prostaty do určité míry zodpovědný za množení nádorových buněk. Kromě toho se sloučenina mění na toxické látky, které se akumulují v prostatě a narušují množení nádorových buněk.

 

Využití: Estracyt se podává mužům s pokročilými formami rakoviny prostaty, které mají metastázy, a které neodpovídají na standardní hormonálními preparáty.

 

Podávání: Estracyt se vyrábí ve formě tobolek o síle 140 miligramů a běžná dávka pro dospělého muže je 4-6 tobolek denně. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Po 4-6 týdnech užívání se hodnotí výsledek léčby a není-li pozorován uspokojivý efekt, pak se terapie obvykle ukončuje.

 

Nevýhody: Někteří muži si stěžují na zvětšenou citlivost prsů, zvětšení prsů, svalovou slabost, vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství, únavu apod. Vzácněji byly popisovány závažnější alergické reakce, poškození funkce jater a změny v krevním obrazu. Kvůli silnému působení na hormonální systém organizmu může dojít ke změnám účinnosti řady souběžně podávaných léků.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů