Estracyt je lék, který se užívá u některých forem rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je sloučenina estramustin-fosfát.
 
Princip: Estramustin-fosfát je zajímavá sloučenina, která částečně působí na hormonální systém a snižuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, který je při rakovině prostaty do určité míry zodpovědný za množení nádorových buněk. Kromě toho se sloučenina mění na toxické látky, které se akumulují v prostatě a narušují množení nádorových buněk.
 
 
Využití: Estracyt se podává mužům s pokročilými formami rakoviny prostaty, které mají metastázy, a které neodpovídají na standardní hormonálními preparáty.
 
 
Podávání: Estracyt se vyrábí ve formě tobolek o síle 140 miligramů a běžná dávka pro dospělého muže je 4-6 tobolek denně. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře. Po 4-6 týdnech užívání se hodnotí výsledek léčby a není-li pozorován uspokojivý efekt, pak se terapie obvykle ukončuje.
 
 
Nevýhody: Někteří muži si stěžují na zvětšenou citlivost prsů, zvětšení prsů, svalovou slabost, vyrážky, nevolnosti a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství, únavu, apod. Vzácněji byly popisovány závažnější alergické reakce, poškození funkce jater a změny v krevním obrazu. Kvůli silnému působení na hormonální systém organizmu může dojít ke změnám účinnosti řady souběžně podávaných léků.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů