Depocyte je lék využívaný v hematologii k terapii některých krevních zhoubných onemocnění. Účinná látka preparátu je sloučenina cytarabin.

Princip: Cytarabin je analog (látka chemicky obdobná) nukleotidu cytidinu, který je složkou DNA. Po podání tlumí syntézu DNA a tím je narušeno dělení buněk. Vyšší účinnost má lék na rychle se dělící nádorové buňky.


Využití: Depocyte se využívá zejména v lymfomatózní meningitidy, což je nebezpečná forma některých lymfomů a leukémií, kdy nádorové buňky napadnou mozkové pleny (meningy).


Podávání: Depocyte se vyrábí jako suspenze určená k intrathekálnímu podání (tj. aplikace přímo do mozkomíšního moku), přičemž vstup se může vytvořit např. lumbální punkcí. Dávkování je přísně individuální, léčba spadá do kompetence zkušeného hematologa a bez jeho doporučení nesmí být lék aplikován.


Nevýhody: Depocyte může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, bolesti hlavy, horečky, otoky tkání, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů, neinfekční záněty plic a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů