Cysaxal patří mezi tzv. antiandrogeny a jeho účinnou látkou je sloučenina cyproteron acetát (cyproteron-acetát).

 

Princip: Cyproteron acetát je antiandrogen, váže se v organizmu na receptory pro androgeny (mužské pohlavní hormony) a blokuje jejich efekt na tkáně. To má velký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavní hormony prokazatelně zrychlují množení nádorových buněk. Antiandrogeny blokují právě tento neblahý účinek.

 

Využití: Cysaxal se podává pacientům, kteří se léčí s rakovinou prostaty. Obvyklou indikací je pokročilá a inoperabilní (tj. operací nevyléčitelná) forma tohoto onemocnění. Preparát lze podávat samostatně, nebo v kombinaci s dalšími možnostmi léčby. Lék lze podávat i ženám, které z nějakého důvodu trpí příznaky prokázaného nadbytku mužských pohlavních hormonů (nadměrné ochlupení, ztráta vlasů), to je však mnohem vzácnější indikace.

 

Podávání: Cysaxal se vyrábí ve formě tablet o síle 50 a 100 miligramů. Měl by být užíván striktně dle doporučení předepisujícího lékaře, přičemž běžná denní dávka pro dospělého muže je cca 100-300 miligramů denně dle individuální terapeutické odpovědi a aktuálního zdravotního stavu. U žen jsou dávky nižší a dávkování se často řídí menstruačním cyklem. Tuto složitou problematiku by měl ženě přesněji vysvětlit předepisující lékař.

 

Nevýhody: Někteří muži si stěžují na zvětšenou citlivost prsů, zvětšení prsů, vyrážky, nevolnost a bolesti břicha, ztrátu libida a narušení sexuální aktivity, změny nálad, deprese, nechutenství apod. U některých uživatelů byly popisovány závažnější alergické reakce a poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácněji i s nebezpečným selháním jater.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů