Curacné je lék, který může být předepsán kožními lékaři. Jeho účinnou složkou je sloučenina isotretinoin.

 

Princip: Isotretinoin je synteticky vyrobená látka podobná tretinoinu. Isotretinoin účinkuje na kůži a snižuje produkci mazu v mazových žlázkách, což snižuje projevy akné. Kromě toho je popisován efekt isotretioninu na pokles počtu bakterií v okolí mazových žláz a ztlumení lokálního zánětu.

 

Využití: Curacné bývá předepisován méně často, je určen pro těžší případy akné, kdy běžná terapie nepostačuje ke zmírnění jeho příznaků.

 

Podávání: Curacné se vyrábí v podobě měkkých tobolek o síle 10-40 miligramů a v žádném případě nesmí být užíván bez doporučení předepisujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělého člověka je přibližně 0,5 miligramů na kilogram váhy na den a jeden léčebný cyklus trvá přibližně 4-6 měsíců.

 

Nevýhody: Curacné nesmí být podán těhotným ženám, protože je teratogenní (může nevratně poškodit plod v děloze). Pokud preparát užívá plodná žena, nesmí během léčby (a v období po ukončení léčby) otěhotnět. Detaily vždy sdělí předepisující kožní lékař. Z podobných důvodů nesmí uživatel preparátu (bez ohledu na pohlaví) darovat během užívání léku krev. Curacné může mít kromě toho celou řadu nežádoucích účinků, jako je suchá kůže, svědění kůže, vysychání očí, zvýšení koncentrace tuků v krvi, bolesti hlavy, krvácení z nosu, zhoršení funkce ledvin a zvýšení jaterních testů. Popisovány byly i změny v krevním obraze, vznik alergických reakcí na preparát a nejrůznější změny chování a emocionální nestabilita se sklony k úzkostným stavům, nebo k agresivitě. Uživatelé léku by neměli zároveň užívat preparáty obsahující vitamin A, protože může snadno dojít k předávkování.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů