Connův syndrom je důsledkem onemocnění nadledvin. Příčiny Connova syndromu jsou různé a je vhodné si k nim říci něco více. Nejprve je ale nutné znát základní informace o nadledvinách.

Nadledviny jsou párový orgán, který se nachází – jak už název napovídá – nad oběma ledvinami. Nadledviny se skládají z kůry a dřeně a jsou významné tvorbou celé řady hormonů. V jejich kůře se vytváří glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Glukokortikoidy, z nichž je hlavním hormonem kortizol, mají velký vliv na metabolismus a imunitu organismu, umožňují člověku přežít vysoce stresové situace. Mineralokortikoidy, jejichž hlavním představitelem je aldosteron, mají vliv na ledviny a na cévy – snižují ztráty sodíku do moči, zvyšují ztráty draslíku a zvyšují krevní tlak. V kůře se v malé míře produkují i pohlavní hormony, ale to nás v této chvíli příliš nezajímá.

 

Řízení tvorby těchto hormonů je také nutno zmínit – tvorba kortizolu je řízena z našeho mozku, přesně řečeno z hypothalamu a hypofýzy, tvorba aldosteronu v nadledvinách je řízena z blízkých ledvin. Řízení vypadá schematicky takto:

1. Hypotalamus tvoří sloučeninu CRH a ta působí na hypofýzu, která začne více vyrábět hormon ACTH, který se krví dostane do nadledvin a tam způsobí tvorbu kortizolu. Celý proces lze zkráceně zapsat takto: CRH -> ACTH -> kortizol

2. Ledviny produkují enzym renin, který se krví dostane do nadledvin a způsobí zvýšenou tvorbu aldosteronu. Celý proces lze popsat velmi jednoduše: renin -> aldosteron.

 

Connův syndrom je způsoben poruchou kůry nadledvin spojenou se zvýšením tvorby aldosteronu.

 

Příčiny: Příčin nadprodukce aldosteronu v kůře nadledvin může být více. Může jít o vznik nezhoubného nádoru nadledviny, jehož buňky tvoří velké množství aldosteronu. Ledviny vycítí vysokou hladinu aldosteronu a sníží proto produkci reninu, ale je to k ničemu. Nádor již ledviny neposlouchá. Jinou možností je tzv. bilaterální hyperplasie nadledvin, což je stav, kdy se oboustranně zvětší nadledviny, což je spojené se zvýšenou tvorbou aldosteronu opět nezávislou na reninu. Zvětšení nadledvin nemá v tomto případě nicméně charakter nádorového procesu.

 

Projevy: Vysoká hladina aldosteronu (hyperaldosteronismus) má vliv na snížené vylučování sodíku a naopak zvýšené vylučování draslíku ledvinami. Sodík se začne hromadit v našem těle a to způsobí zadržování vody. Nárůst tekutiny v cévách vede ke zvýšení krevního tlaku se všemi projevy a komplikacemi (bolesti hlavy, únava, krvácení z nosu, více viz článek o vysokém krevním tlaku). Snížená hladina draslíku se může projevit jakkoliv – od zácpy, přes svalovou slabost, až po život ohrožující poruchy srdečního rytmu. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak může být příčinou srdečního selhání.

 

Diagnostika: Na možnost Connova syndromu musíme myslet u člověka, který se dlouhodobě a nepříliš úspěšně léčí s vysokým krevním tlakem, tj. užívá kombinace mnoha tlak snižujících léků, ale nemá to efekt. Setkal jsem se s pacientkou, která byla učitelka a její lékař jí nějakou dobu poměrně neúspěšně léčil tlak pohybující se i nad 180/100. Vysoký tlak přičítal stresujícímu zaměstnání, leč u ženy byl zjištěn nezhoubný nádor nadledviny.

V krve lze zjistit vysokou hladinu sodíku a nízkou hladinu draslíku, což může napovědět. Kromě toho můžeme vyšetřit ultrazvukem jak ledviny (reninom), tak nadledviny (nádor nadledvin, oboustranná hyperplázie). Z krve se můžeme pokusit stanovit i hladiny hormonů, které nám napomohou s diagnózou. Je-li vysoká hladina aldosteronu i reninu, znamená to, že příčina vysokého aldosteronu je v ledvinách. Je-li vysoká hladina aldosteronu, ale nízká hladina reninu, znamená to, že problém je v nadledvinách.

 

Léčba: Možnosti léčby vybíráme dle příčiny. Nádory nadledvin se pokusíme chirurgicky odstranit. Oboustranné zvětšení nadledvin řešíme pomocí léků – podávají se léky jako je spironolakton a eplerenon (ze skupiny diuretik), které tlumí účinek aldosteronu na tkáně našeho těla. Mají sice řadu vedlejších účinků, ale je to nejlepší řešení. Oboustranné chirurgické odstranění nadledvin není totiž možné kvůli velkému významu jejich hormonů.


Zdroje
https://labtestsonline.org
https://www.netdoctor.co.uk

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů