Co-Perineva (Co Perineva) je kombinovaný preparát, který obsahuje oblíbenou kombinaci - účinnou látku ze skupiny ACE-Inhibitorů perindopril a diuretikum indapamid. Preparát se řadí mezi léky na vysoký tlak.

 

Princip: Kombinuje se efekt obou účinných látek. Důsledkem je snížení krevního tlaku a větší ztráty tekutin ledvinami do moči, což snižuje objemové namáhání srdce.

 

Využití: Co-Perineva je poměrně logicky používán k léčbě vysokého krevní tlaku, efekt diuretika na ztrátu tekutin může poměrně blahodárně působit proti objemovému přetížení a selhávání srdce. ACE-Inhibitor chrání srdeční sval a ledviny, proto se podává u některých onemocnění srdce (ischemická choroba srdeční, stavy po infarktech, různé kardiomyopatie, angina pectoris apod.) a ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin).

 

Dávkování: Záleží na doporučení lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Co-Perineva se vyrábí v podobě tablet o síle 2/0,625 miligramů až 8/2,5 miligramů (2-8 mg perindoprilu a 0,625-2,5 mg indapamidu). Běžná dávka preparátu je 1 tableta denně a většinou se začíná slabšími formami léku. Kombinované obecně preparáty se většinou nehodí na začátek léčby, ale spíše k udržování stabilizovaného stavu, kdy pacientovi dva dosud užívané léky nahradíme jedním kombinovaným preparátem.

 

Nevýhody: Kombinují se nevýhody obou účinných látek. Mohou způsobit přílišné snížení tlaku s motáním hlavy a kolapsem, může se objevit nepříjemný suchý kašel a nadměrné ztráty tekutiny a minerálů zvyšují riziko dehydratace a narušení vnitřního prostředí organizmu (zejména vznik hypokalemie). Závažným, ale naštěstí velmi vzácným, nežádoucím účinkem ACE-inhibitorů je otok tkání krku a dýchacích cest (angioedém). Lék nesmí užívat těhotné ženy pro riziko poškození plodu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů