Casokan je lék, který můžeme zařadit mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina caspofungin (kaspofungin).

 

Princip: Caspofungin je látka účinkující proti plísním. Sloučenina zablokuje metabolizmus buněčné stěny plísní a tím naruší její integritu. Výsledkem je smrt plísňových buněk.

 

Využití: Casokan se používá výhradně k léčbě závažných plísňových infekcí, pokud se plísně dostaly do hlubokých tkání v těle. Příkladem mohou být těžké kvasinkové infekce, aspergilové infekce a  další situace, kdy běžná antimykotika neprokázala dostatečný efekt.

 

Podávání: Casokan může být podáván pouze dle rozhodnutí lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, z něhož se připraví roztok k nitrožilnímu podání v podobě infúze. Přesná dávka záleží na tíži infekce, váze a věku pacienta a na jeho celkovém zdravotním stavu.

 

Nevýhody: Casokan může mít velkou řadu nežádoucích účinků. Po jeho aplikaci se poměrně často objevuje zvýšená tělesná teplota, bolesti hlavy, zimnice a zhoršení ledvinných funkcí (vzácně nelze vyloučit akutní selhání ledvin). Casokan ovlivňuje i trávicí trakt a vyvolává pocity nevolnosti, nechutenství a zvracení. U pacientů byly pozorovány i změny ve vnitřním prostředí organizmu s častou hypokalémií. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky a známek jaterního selhání. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí včetně nebezpečného anafylaktického šoku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů