Bronchoalveolární laváž (BAL) by se dala přeložit jako „výplach průdušek a plicních sklípků“. Jedná se o diagnostickou metodu, která je důležitým doplňkem bronchoskopie.

 

PrincipBronchoskopie je endoskopické vyšetření dolních dýchacích cest, kdy lékař ústy zavede do průdušnice a dále do průdušek tenký ohebný hadicový přístroj s kamerou na konci. Bronchoskop umožní vidět dýchací cesty zevnitř a vzít z nich speciálními nástroji drobné vzorky. Bronchoalveolární laváž znamená, že se bronchoskopickým přístrojem do určité ohraničené části plic vypustí tekutina, po krátké chvíli se odsaje a odešle k dalšímu vyšetření.

 

Příprava: Před bronchoskopií by měl být pacient 6 hodin nalačno a nekouřit, před vyšetřením dostává léky proti kašli, aby ho vyšetření nedráždilo. Bronchoskopie není nejpříjemnějším vyšetřením, což je dáno právě tímto drážděním dýchacích cest a vyvoláváním kašle.

 

Využití: Bronchoalveolární laváž umožní získat tekutinu, která předtím krátkou dobu „pobyla“ v dolních dýchacích cestách. Následně mohou být vzorky této tekutiny odeslány na vyšetření mikrobiologické (určení přítomnosti původce zápalu plic) a cytologické (zejména pátrání po přítomnosti nádorových buněk při podezření na rakovinu plic).

 

Nevýhody: Jak již bylo řečeno výše, bronchoskopie nepatří k nejpříjemnějším zákrokům a laváž také ne – přítomnost tekutiny v malé části plic nemocného samozřejmě neudusí, ale dráždí ho ještě více ke kašli.


Zdroje
https://www.thoracic.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů