Bleomedac je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je sloučenina bleomycin.

 

Princip: Bleomycin je vlastně antibiotikum, které je izolované z plísně streptomyces verticilllus. Sloučenina má protinádorový účinek. Poškozuje DNA a tlumí její tvorbu v buňkách, čímž zasahuje do buněčného dělení a způsobuje odumírání buněk. Více postiženy jsou rychle se množící nádorové buňky.

 

Využití: Bleomedac se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například určité formy rakoviny varlat, některé lymfomy a nádory hlavy a krku. Lék se často podává v kombinaci s dalšími přípravky v rámci chemoterapeutických režimů, nebo se kombinuje s ozařováním.

 

Podávání: Bleomedac se vyrábí v podobě prášku, z nějž po rozpuštění vzniká roztok určený nitrožilní aplikaci jakožto infuze. Roztok může být aplikován v případě potřeby i do některých tělesných dutin (např. pleurální prostor). Přesná dávka je vždy individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Bleomedac může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je poškození plic se vznikem zánětu a vazivovatění plicní tkáně. Dále se mohou vyskytovat například trávicí obtíže, zvýšení tělesné teploty a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů