Bannwarthův syndrom je úzce spojen s Lymskou boreliózou a je v podstatě jednou z jejích nepříjemných komplikací. O syndromu mluvíme tehdy, když infekce borelií postihne nervový systém. Napadeny bývají mozkové pleny i nervové kořeny, které odstupují z míchy. O něco detailnější informace o borelióze najdete v příslušném článku.

 

Projevy: Mezi projevy lze zařadit bolesti hlavy a úporné bolesti nervových kořenů zejména v oblasti krční a bederní. Postižení si obvykle stěžují na nepříjemné pocity brnění okrajových částí těla (tzv. parestézie). Někdy se mohou vyskytnou obrny některých svalů, například svalů mimických při narušení funkce lícního nervu. Potíže jsou provázeny únavou, nechutenstvím a nevýkonností.

 

 

Diagnostika: Cenné jsou informace o přisátém klíštěti v nedávné době. Kromě toho lze vyšetřit krev a ještě lépe lumbální punkcí mozkomíšní mok, kdy se dají určit protilátky proti boreliím. Při Bannwarthově syndromu se v mozkomíšním moku najde velké množství bílých krvinek ze skupiny lymfocytů.

 

 

Léčba: Spočívá v klasické terapii boreliózy, tj. v podávání antibiotik. Kromě toho lze užívat různé protizánětlivé léky a léky proti bolesti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů