V tomto případě je nejlepší hovořit v množném čísle (arteriae intercostales posteriores), protože jde o větší množství tenkých tepen probíhající v mezižeberních prostorech. A je to s nimi trochu složité.

Těchto tepen je dohromady 11 párů, v každém mezižebří se vyskytuje jeden pár. ALE původ tepen v 1.-2. mezižebří se liší od původu tepen ve 3.-11. mezižebří. 

a) Arteriae intercostales posteriores v 1.-2. mezižebří jsou větvemi arteria intercostalis suprema, která je větví truncus costocervicalis, který je větví arteria subclavia. Cha!

b) Arteriae intercostales posteriores ve 3.-11. mezižebří vystupují přímo z hrudní aorty

 

Arteriae intercostales posteriores probíhají spolu s nervem a žilou mezižeberními prostory směrem dopředu, kde se vždy spojují s rami intercostales anteriores vycházejícími ze stranově příslušné arteria thoracica interna, která probíhá kolmo dolů několik centimetrů laterálně od sterna.

Schéma - příčný řez hrudníkem se zobrazením výše zmíněných struktur

 

Proč je to důležité?

Z klinického hlediska má význam průběh arteria intercostalis posterior v mezižeberním prostoru, probíhá totiž s nervem a žílou vždy těsně pod dolní hranou horního žebra. Pokud provádíme vpich do mezižeberního prostoru, což provádíme například při odsátí pleurálního výpotku, měli bychom proto jehlu po vyhmátnutí mezižeberního prostoru vbodnout při horním okraji dolního žebra, kde cévy a nervy nevedou. Nejlepší k pochopení je to na obrázku níže.

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů