Apo-Fluconazol [Apo-Flukonazol] je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina flukonazol.
Princip: Flukonazol účinkuje na některé plísňové enzymy a to způsobuje poruchu tvorby buněčné membrány plísní. Díky tomu brání flukonazol množení plísní a některé dokonce zabíjí.
Využití: Apo-Fluconazol využíváme v léčbě řady plísňových infekcí od banálních po ty velmi závažné. Z běžných plísňových nemocí může jít o slizniční kvasinkové infekce (kvasinkové infekce dutiny ústní, kvasinkový zánět jícnu, kvasinkové infekce pochvy), kvasinkové infekce hlubokých tkání a plísňové infekce nehtů. Z méně častých infekcí může být lék použit například u kryptokokových infekcí (kryptokoková meningitida) a u histoplazmózy. Lék může být podáván i preventivně některým pacientům s oslabenou imunitou jako prevence vzniku plísňové infekce. Jsou to zejména hematologičtí pacienti léčení chemoterapeutiky pro leukémie a pacienti po transplantacích.
Podávání: Apo-Fluconazol se vyrábí v podobě kapslí o síle 100 a 150 miligramů a smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře. Dávka léků je značně individuální a závisí na tíži a lokalizaci infekce a na celkovém zdravotním stavu pacienta. U lehkých plísňových infekcí může u dospělého člověka postačit 100-200 miligramů denně, závažné infekce mohou vyžadovat denní dávku 400-800 miligramů.
Nevýhody: Apo-Fluconazol může mít řadu vedlejších účinků. Poměrně časté jsou trávicí obtíže, jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Lék může mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, které mají nejčastěji podobu svědivé vyrážky.