Angiodysplazie je méně známý termín, který je nicméně klinicky významný. Označuje cévní malformace, které se vyskytují především v trávicí trubici, a které mohou způsobit krvácení.

Příčiny: Angiodysplazie považujeme výsledek degenerativních procesů, jejichž četnost roste s věkem člověka. Najít je můžeme prakticky v celém trávicím traktu včetně žaludku, tenkého a tlustého střeva.Projevy: Angiodysplazie jsou tvořeny vinutějšími rozšířenými cévami. Většinou se nijak neprojevují, mohou se nicméně stát zdrojem krvácení. Riziko pro vznik krvácení představují zejména léky na ředění krve, které užívá mnoho interně sledovaných pacientů. V případě většího krvácení se objeví krev ve stolici, která může mít podobu jasně červené krve (při krvácení do dolní části trávicí trubice) nebo černé melény (při krvácení do horní části trávicí trubice).

 

Diagnostika: Angiodysplazie jsou na sliznici poměrně dobře viditelné jako drobné zarudlé pavoučkovité útvary v úrovni sliznice. K jejich zobrazení je ideální endoskopické vyšetření. Na oblast žaludku a dvanáctníku jde o gastroskopii, na oblast tlustého střeva volíme kolonoskopii. Problémem je tenké střevo, které tyto dvě metody neumí vyšetřit. Řešením je vyšetření pomocí endoskopické kapsle, které angiodysplazie odhalí poměrně spolehlivě.Terapie: V případě akutního krvácení se podávají léky zvyšující srážení krve, pacient je sledován a krvácení se ve většině případů zastaví. Pokud je při následné endoskopii angiodysplazie nalezena, je vhodné ji endoskopickým přístrojem „spálit“ pomocí tzv. argon plazma koagulace (APC). Ta na cílové ložisko působí elektrickým proudem vznikajícím díky proudění plynného argonu, což vede k jeho zničení. Určitý problém je, jak APC sondu dostat do již zmiňovaného problematického tenkého střeva, k tomu lze využít např. dvojbalonovou enteroskopii. Pokud je určitá část trávicí trubice výrazně postižena angiodysplaziemi, které nelze jiným způsobem řešit, může být nutný i chirurgický zákrok (k tomu se však v tomto případě sahá málo často).


Zdroje
https://www.healthline.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů