Ameloblastom je nezhoubný nádor vycházející z tkáně zubů, s nímž se setkávají nejčastěji zubaři a stomatochirurgové. Nádor sice nebývá nebezpečný, ale není-li včas řešen, pak způsobuje poměrně velké problémy.

 

Příčiny

Nádor vzniká z buněk známých jako ameloblasty, což jsou zárodečné buňky nutné pro tvorbu zubů. Ameloblasty produkují zubní sklovinu a tím umožňují jejich růst Nejčastěji je postižena dolní čelist, typický výskyt nádoru je u mladých dospělých mezi 30-40. rokem věku.

 

Projevy

Nádor roste pomalu v čelisti, poškozuje okolní kost a není-li léčen, začne se projevovat jako nepřehlédnutelná velká tuhá boule nafukující a deformující tvář. Ameloblastomy rostoucí v horní čelisti mohou prorůstat do dutiny nosní a vedlejších nosních dutin, které ucpávají. To může způsobit poruchy dýchání nosem, huhňání a častý výskyt zánětů dutin. Ameloblastom má i vzácné zhoubné varianty, které se šíří agresivněji a mohou tvořit metastázy.

 

Diagnostika

Pacient s rostoucí hmotou v oblasti čelisti je většinou vyšetřen zubním lékařem, provedené vyšetření většinou zahrnuje rentgen čelisti a v případě nálezu podezřelého na tumor lze provést i CT vyšetření hlavy. Definitivní diagnóza je stanovena po získání drobného vzorku tumoru a jeho histologickém vyšetření.

 

Léčba

Čím dříve je nádor objeven, tím je léčba snadnější. Ideální je stomatochirurgický zákrok, který má za cíl odstranit masu tumoru s co nejlepším kosmetickým efektem. Pokud není hmota nádoru odstraněná kompletně, může se ameloblastom po čase objevit znovu. Ozařování a chemoterapie prokázaly prakticky nulový efekt.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů